Zamówienia telefoniczne

605203184

od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00

Astronomia? To dziecinnie proste!

08.04.2015 15:38

Zwyczajne teleskopy nie przypominają potężnych przyrządów astronomicznych, które możecie zobaczyć w obserwatorium. Przeciwnie – są bardzo kompaktowe i można je z łatwością przechowywać w szafie.

Astronomia? To dziecinnie proste!

Zwyczajne teleskopy nie przypominają potężnych przyrządów astronomicznych, które możecie zobaczyć w obserwatorium. Przeciwnie – są bardzo kompaktowe i można je z łatwością przechowywać w szafie. Oczywiście nie mają takich możliwości jak teleskopy w obserwatoriach, ale przy ich użyciu można obserwować kratery na Księżycu, pierścienie Saturna i inne obiekty.

Nie zniechęcajcie się, jeśli nie wiecie, jak zacząć, w którą stronę skierować teleskop i jak znaleźć gwiazdy. Niektóre teleskopy, na przykład seria Levenhuk Strike NG, świetnie nadają się dla początkujących astronomów. Do teleskopów dołączony jest podręcznik, w którym szczegółowo opisano wszystkie czynności niezbędne do rozpoczęcia obserwacji. Znajduje się w nim kilka map gwiazd, więc każdy wybierze coś dla siebie. Teleskopy są bardzo łatwe w użyciu i nie trzeba ich kalibrować przed rozpoczęciem obserwacji. Dzięki dołączonemu do zestawu kompasowi i planisferze można znaleźć prawie wszystkie obiekty obserwacji już przy pierwszym podejściu.

Obserwacje można prowadzić nawet na balkonie swojego domu. Można też zabrać teleskop poza miasto i cieszyć się komfortem czystego nieba. Te modele początkowe są bardzo wytrzymałe i łatwo się je transportuje. Wystarczy zapakować tubę optyczną i statyw do pudła, w którym zostały dostarczone, i można ruszać w drogę. Pudło mieści się na tylnym siedzeniu Mini. Te teleskopy są bardzo lekkie: na przykład model Levenhuk Strike 50 NG waży około 3,6 kg. Niektóre modele ważą około 6 kg, ale to i tak mniej niż wynosi masa przyrządów dla profesjonalistów i naukowców.

Dawniej kupno teleskopu graniczyło z cudem – przyrządy te były bardzo trudno dostępne i kosztowały mnóstwo pieniędzy. Obecnie model początkowy można kupić już za jakieś 100 – 200 $. Co ważne, teleskop dostępny w takiej cenie pozwala obserwować Księżyc i planety Układu Słonecznego. Przykładowo model Levenhuk Strike 50 NG kosztuje około 100 $. Oczywiście jego możliwości są ograniczone. Jeśli chcesz spróbować swoich sił w astrofotografii (robienie zdjęć za pomocą teleskopu), powinieneś wybrać bardziej zaawansowany model.

Dopóki nie podejmiesz ostatecznej decyzji o zakupie teleskopu, wyjdź przed dom albo jeszcze lepiej udaj się poza miasto i rozkoszuj się głębią idealnie czarnego nocnego nieba. Tajemnice wszechświata czekają, aby je odkryć. Trzeba tylko zrobić pierwszy krok.

Żródło: pl.levenhuk.com

powrót

Czytaj również:

  1. Komentarze są moderowane

Komentarze 0

Nie ma jeszcze komentarzy, Twój może być pierwszy! Zapraszamy do dyskusji!